Projekt Unijny
Rodo

Działalność w zakresie języków obcych w roku szkolnym 2017/2018


Administrator poniedziałek 9 lipca 2018

W roku szkolnym 2017/18 klasy lingwistyczne, a w szczególności klasa IIb LO pod opieką  wychowawczyni i nauczycielki języka angielskiego, mgr Sylwii Zimowskiej-Tomasik i w kooperacji z uczniami innych klas naszej szkoły oraz nauczycielkami mgr Joanną Biros-Kazanowską i mgr Karoliną Stabach, zrealizowały dwa projekty współpracy językowej i wymiany międzynarodowej:

- Projekt sfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej (Deutsch-Polnisches Jugendwerk) dotyczący komunikacji oraz pamięci o II wojnie światowej, w ramach którego młodzież uczestniczyła w tygodniowym wyjeździe do Hamburga (09.2017 r.),

- Projekt współpracy międzynarodowej ERASMUS+, w którym udział brały szkoły z czterech krajów: Polski, Francji, Słowacji i Niemiec – w ramach tego projektu odbyły się tygodniowe wyjazdy do Berlina (11.2017 r.) oraz Paryża (05.2018 r.) oraz miała miejsce rewizyta partnerów projektowych w Polsce (03.2018 r.). Projekt zakończono w dniu 14.06.2018 r. symbolicznym zasadzeniem drzewek oraz odsłonięciem tablicy pamiątkowej przed Zespołem Szkół Nr 1 im. I. Łukasiewicza w Gorlicach.

Przez cały rok szkolny uczniowie pod opieką wychowawczyni zajmowali się bieżącą pracą nad projektem: korespondencją z partnerami, redagowaniem tekstów i ich tłumaczeń, a także prowadzeniem związanej z nim strony internetowej.

Od 09.2017 r. do 06.2018 r. realizowany był w szkole jeszcze jeden projekt współpracy językowej, tym razem w zakresie języka niemieckiego: Biała Róża (Weiße Rose), w którym brali udział uczniowie klasy  IIa Technikum, pod opieką wychowawczyni i autorki projektu – mgr Marii Szymańskiej. Projekt dotyczył niemieckiej studenckiej organizacji antyfaszystowskiej i był realizowany we współpracy z fundacją "Biała Róża" z Monachium. W kwietniu 2018 r. grupa dziesięciu uczniów tej klasy gościła w Monachium przez tydzień.

Uczniowie klas lingwistycznych kontynuowali współpracę z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania (WSIiZ) w Rzeszowie jako klasa patronacka. W ramach tej współpracy, pilotowanej przez wychowawczynię klasy IIIb LO, mgr Agnieszkę Będuch-Karpińską odbyły się warsztaty językowe z native speakerem (29.01.2018 r.).  Uczniowie szkoły uczestniczyli także w Dniu Języków Obcych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej (PWSZ) w Nowym Sączu (12.06.2018 r.). W dniu 16.03.2018 r. uczniowie klas językowych pod opieką wychowawczyń przygotowały w ramach szkolnych Dni Otwartych stoisko promujące kierunek lingwistyczno-biznesowy w hali szkoły.

Uczniowie naszej szkoły odnieśli w roku szkolnym 2017/18 także szereg sukcesów językowych - otwórz

strzałka do góry
Dziennik