Szkolny Kongres Naftowy - podsumowanie


Administrator sobota 4 czerwca 2022

Szkolny Kongres Naftowy. Ignacy Łukasiewicz w Gorlicach",  2 czerwca 2022

 Pierwszy dzień rozpoczął się od wyjazdu uczniów szkół im. Ignacego Łukasiewicza do Bóbrki i Zręcina. Zwiedzali Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, gdzie do tej pory działa kopalnia założona w 1854r.  przez Ignacego Łukasiewicza, Tytusa Trzecielskiego i Karola Klobassę- Zrenckiego. Poznali historię przemysłu naftowego, który rodził się właśnie w tym rejonie za sprawą odkryć i pracy Ignacego Łukasiewicza. W ten sposób młodzież przygotowała się do Sesji Głównej Kongresu. Następnie na cmentarzu w Zręcinie złożono kwiaty i zapalono znicz na grobie tego wynalazcy, konstruktora i działacza. Po południu odbyły się zajęcia w budynku szkoły. Uczestników Kongresu powitał Janusz Kryca, dyrektor Zespołu Szkół Nr 1, a młodzież przygotowała dla gości quiz o patronie, który został rozegrany przez uczniów. Odbyła się również prapremiera gry komputerowej „Miasto Światła”. Pierwsi gracze byli pod jej wrażeniem, ponieważ zapewniła im ona dawkę rozrywki, ale też umożliwiła poznawanie historii Gorlic.

"Szkolny Kongres Naftowy. Ignacy Łukasiewicz w Gorlicach", 3 czerwca 2022

Drugi dzień to Sesja Główna Kongresu. Uroczystości rozpoczęły się od wprowadzenia sztandaru naszej szkoły, odśpiewania hymnu i powitana Uczestników i gości przez dyrektora, Janusza Krycę i Marię Gubałę, starostę powiatu gorlickiego, która objęła uroczystość swoim patronatem. Następnie prezentowały się przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola Nr 4 im I. Łukasiewicza. Z kolei kustosz Muzeum PTTK w Gorlicach Pani Katarzyna Liana wystąpiła z wykładem „Wpływ odkryć Łukasiewicza na Galicję”, a Pan Damian Gębarowski z Politechniki Rzeszowskiej mówił o „Wpływie odkryć i wynalazków Ignacego Łukasiewicza na inżyniera we współczesnym świecie”. Scenki z życia Łukasiewicza oraz jego pracę dla społeczności Gorlic przedstawił szkolny zespół teatralny. Młodzież naszej szkoły przygotowała także piosenkę o Ignacym Łukasiewiczu. Podczas sesji wręczono nagrody w konkursie plastycznym i fotograficznym „Śladami Łukasiewicza”. Nagrodę specjalną za przygotowanie prezentacji multimedialnej  „Czym zająłby się Ignacy Łukasiewicz gdyby żył dzisiaj” otrzymała Alicja Pancerz, tegoroczna maturzystka. Twórcy gry komputerowej „Miasto Światła” zaprezentowali ją szerokiej publiczności, a na koniec wszyscy obejrzeli jej zwiastun i mogli w nią zagrać na przygotowanych specjalnie stanowiskach. W holu Gorlickiego Centrum Kultury można było oglądać wystawę pokonkursową i prace przedszkolaków. Po południu uczestnicy Kongresu przeszli śladami Łukasiewicza po Gorlicach. Zwiedzali wystawy stałe w Muzeum PTTK , ratusz miejski, oglądali panoramę Beskidu Niskiego z wieży ratuszowej oraz wysłuchali prelekcji w Skansenie Naftowym, gdzie mieli też czas na gry i zabawy przygotowane przez Samorząd Uczniowski.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

"Szkolny Kongres Naftowy. Ignacy Łukasiewicz w Gorlicach", 4 czerwca 2022.

Trzeci dzień Kongresu rozpoczął się od symbolicznego zapalenia lampy w miejscu, gdzie Ignacy Łukasiewicz w 1854 roku zapalił pierwszą w świecie uliczna lampę naftową. Dokonali tego: dyrektor Janusz Kryca i Maria Gubała, starosta gorlicki,  w otoczeniu młodzieży ze szkół imienia Ignacego Łukasiewicza. Złożono również kwiaty przed pomnikiem Łukasiewicza, a następnie rozpoczął się przemarsz ulicami miasta. W Kierunku rynku podążali: Orkiestra dęta z Dominikowic- pod batutą Romana Korbicza, poczty sztandarowe gorlickich instytucji i szkół ponadpodstawowych oraz sztandary szkół im. Ignacego Łukasiewicza, młodzież w strojach z epoki, delegacja dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 4. Na płycie rynku przywitała ich młodzież Zespołu Szkół Nr 1 oraz mieszkańcy Gorlic. Po odegraniu hymnu i prezentacji sztandarów, wysłuchano przemówień Marii Gubały, Janusza Krycy i v-ce burmistrza, Łukasza Bałajewicza.

Zgromadzeni obejrzeli spektakl teatru światła w wykonaniu uczniów gorlickich szkół ponadpodstawowych. Kongres podsumował dyrektor Janusz Kryca, który przypomniał najważniejsze wydarzenia oraz podkreślił główne przesłanie, aby naśladować Ignacego Łukasiewicza w Jego wynalazkach, byciu otwartym na nowe, pomaganiu innym, w przedsiębiorczości, pracowitości i wytrwałości w działaniu. Na koniec mieszkańcy Gorlic i goście mogli wysłuchać piosenki o patronie naszej szkoły:

(…) Był wielkim wynalazcą, pracował w świetle dnia,

Lecz dzięki swojej lampie blask w nocy ludziom dał(…).

Młodzież Zespołu Szkół Nr 1 na rynku rozdawała Gorliczanom biuletyn z Kongresu, zgromadzeni mogli obejrzeć nagrodzone w konkursie plastycznym i fotograficznym prace oraz zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły na rok szkolny 2022/23.

Kongres mógł się odbyć dzięki Fundacji PZU, która zapewniła finansowanie działań, współpracy ze Starostwem Powiatowym w Gorlicach, Burmistrzem Gorlic, Komendą Powiatową Policji , Komenda Powiatową Państwowej Straży Pożarnej oraz naszym absolwentom, na których bezinteresowna pomoc zawsze możemy liczyć.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
strzałka do góry
Dziennik