Noc Biologów


Administrator wtorek 12 stycznia 2021

W dniu 8 stycznia uczniowie klas IdLO, IId3LO oraz IId4LO o profilu biologiczno–chemicznym uczestniczyli w zajęciach biologicznych w ramach projektu Noc Biologów. W tym dniu można było uczestniczyć w ciekawych zajęciach on - line w formie warsztatów, wykładów oraz pokazów na różnych uczelniach wyższych na terenie Polski.

Młodzież naszej szkoły uczestniczyła między innymi w niektórych zajęciach zaproponowanych przez Uniwersytet Rzeszowski:

  • warsztatach:

- "Świat mikroorganizmów", które były prowadzone przez dr Leszka Potockiego z Katedry Biotechnologii, Instytutu Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Celem zajęć było zapoznanie się z technikom różnicowania mikroorganizmów metodą Grama

- "Jak zaświecić komórkę – czyli fluorescencja w odkrywaniu tajemnic komórki", które prowadzone były przez dr hab. Renatę Zadrąg – Tęcza, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego z Zakładu Biochemii i Biologii Komórki i Biotechnologii

-  "Enzymy wokół nas", które prowadzone były przez dr Sabinę Bednarską z Zakładu Biochemii i Biologii Komórki, Instytutu Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

- "Mikro może mieć duże znaczenie – kilka słów o znaczeniu zarodników grzybów" – prowadzone były przez prof. dr hab. Idalię Kasprzyk; mgr Magdalenę Wójcik (Zakład Monitoringu Środowiska; Instytut Biologii i Biotechnologii).

  • Wykładach:

- "Mikrobiologiczne arcydzieła – pigmenty produkowane przez drobnoustroje", który prowadzony był przez dr Justynę Ruchała z Zakładu Mikrobiologii i Genetyki Molekularnej Instytutu Biologii i Biotechnologii UR

  • Parki kieszonkowe - szansa na zrównoważoną urbanistykę - Prowadziła dr inż. arch. kraj. Agata Gajdek; Pracownia Architektury Krajobrazu; Instytut Nauk Rolniczych, Ochrony i Kształtowania Środowiska.
  • "Posługiwanie się narzędziami – czy tylko człowieka to potrafi?" – wygłoszony przez dr hab. Anetę Bylak, prof. UR zakładu Ekologii i Ochrony Środowiska, Instytutu Nauk Rolniczych, Ochrony i Kształtowania Środowiska.
  • "Senoliza - czy będziemy żyć wiecznie" – wygłoszony przez dr inż. Jagodę Adamczyk-Grochalę; z Katedry Biotechnologii; Instytutu Biologii i Biotechnologii.
  • "Empatia w świecie zwierząt" – przedstawiony przez dr hab. Konrada Leniowskiego, prof. UR; Pracownia Zoologii; Instytut Biologii i Biotechnologii.

Prawdziwą ucztę z zakresu nauk biologicznych przygotowali pracownicy Uniwersytetu Śląskiego. Uczniowie mogli wysłuchać ciekawych wykładów odnoszących się do mikroorganizmów w życiu człowieka. W tematyce pojawił się też koronawirus – jego budowa, infekcyjność, testowanie oraz aktualne zagadnienie szczepienia.

Ponownie można wysłuchać wykładów: otwórz

Przykładowe zajęcia można jeszcze raz posłuchać na you tube: otwórz

W bieżącym roku odbyła się już X Noc Biologów, a z powodu trwającej pandemii prowadzona była zdalnie. Dla wszystkich tych osób, które interesują się biologią, była to świetna okazja, żeby wzbogacić swoją wiedzę.

strzałka do góry
Dziennik