Weronika Pyzik i Konrad Siuta laureatami V Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego "Po polsku o historii"
Napisał(a) Administrator dnia 2017-11-21

Małopolskie Dyktando Niepodległościowe  to projekt edukacyjny, w którym rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. W tekstach do napisania  pojawiają się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę. Uczestników konkursu obowiązuje znajomość reguł ortograficznych oraz zasad interpunkcyjnych, a także umiejętność właściwego ich zastosowania, ze szczególnym uwzględnieniem pisowni wyrazów związanych z ważnymi postaciami i wydarzeniami historycznymi od I wojny światowej do zmiany ustroju w Polsce w 1989 roku.

W konkursie wzięło udział ponad 11 tysięcy uczniów z ponad 500 szkół województwa. W tym roku  do udziału w projekcie – poza konkursem -  zgłosiły się także szkoły z województwa świętokrzyskiego i łódzkiego oraz  placówki z Łotwy i Ukrainy. Także uczniowie szkół na Śląsku napisali w tym roku "o historii po polsku" w ramach śląskiej edycji Dyktanda Niepodległościowego.

Do finału komisja konkursowa zakwalifikowała po 60 uczniów w każdej kategorii wiekowej. Z naszej szkoły zakwalifikowało się czterech uczniów: Nina Peregrym z I a LO, Krzysztof Kazanowski z II a LO, Weronika Pyzik z III b LO i Konrad Siuta z II d T.

Wyróżnienie w konkursie zdobył Krzysztof Kazanowski, a tytuły laureatów Konrad Siuta (10 miejsce) i Weronika Pyzik (11 miejsce).

Tegoroczna edycja Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego odbywa się w ramach projektu "Małopolskie dziedzictwo – bon edukacyjny". Konkurs otrzymał Patronat  Honorowy Jacka Krupy – Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Patronat Honorowy Barbary Nowak –  Małopolskiego Kuratora Oświaty. Dyktando organizowali: Fundacja "Zawsze Warto" i Stowarzyszenie Polonistów. Partnerem medialnym konkursu było Radio Kraków.