Poznaj Kolegę / Nauczyciela #60: Górka.tv
Napisał(a) Administrator dnia 2017-11-25

Czołem, Górkowicze! Mamy nadzieję, że jesteście przygotowani na kolejny wywiad z osobami, które łatwo dostrzec w naszej szkole, bo tym razem chcemy przedstawić Wam Zuzę Matuszyk z 2cLO oraz Anię Grądalską z 1aLO – czyli damską część ekipy Górka.tv.

Cześć, dziewczyny, witajcie w serii wywiadów „Poznaj kolegę/nauczyciela”! Na wstępie chciałybyśmy zapytać jak wyglądały Wasze początki? Pierwsze pomysły, montaże, zdjęcia?

Zuza: Początek zawsze jest trudny. Nie możemy od razu zakładać, że nie damy rady. Trzeba podejmować walkę, żeby coś osiągnąć. Pomysłów jest dużo, ale ważne jest to żeby wybierać te, które mogą zaciekawić też innych. Żeby powstał film, musi zrodzić się pomysł. Następnie tworzymy scenariusz, który pozwala nadać sens pomysłowi, bo bez niego wszystko byłoby chaotyczne i bez sensu. Czasami zdarza się, że jakiś aspekt może być narzucony, ale zawsze warto zastanowić się nad wszystkimi propozycjami.
Ania: A w moim przypadku zaczęło się od nakręcenia przepisu na pierniki. Był to projekt na technikę. Było na pewno ciężej niż teraz, wiadomo gorszy aparat, a więc gorsza jakość.

Doświadczenie, które teraz zdobywacie pewnie też robi swoje ;) A skoro już o doświadczeniu, to często na stronie szkoły pojawiają się zdjęcia z warsztatów. Możecie coś o nich opowiedzieć?
Zuza: Warsztaty są po to, żebyśmy mogli się czegoś nowego nauczyć. Mają nam pomagać w stawaniu się coraz lepszymi.
Ania: Tak, są one zazwyczaj organizowane przez chłopaków z IIa technikum lub przez p. Bednarz. Zawsze są bardzo ciekawe i wiele z nich wynoszę.

A jak wyglądają przygotowania do filmu? Opracowujecie scenariusz? Czy macie odgórnie narzucone kwestie do zrealizowania czy sami nad wszystkim pracujecie?
Ania: Tematy filmów są często dowolne. Jeśli coś ciekawego dzieje się w szkole to z pewnością to kręcimy i zazwyczaj trafia do miesięcznika ,,Górka w pigułce”. A jeśli mamy ciekawy pomysł to staramy się zrobić co tyko w naszej mocy.

Czy często nawiązujecie współprace z osobami spoza grupy, na przykład z nauczycielami? Jaka jest ich rola?
Ania: Mamy takie współprace w planach. W materiałach zazwyczaj pełnią oni rolę aktorów.
Zuza: Dobrze jest nawiązywać współpracę z innymi. Podziwiam nauczycieli, którzy maja dużo cierpliwości - panią Mrozek szczególnie - i mimo, że muszą zrealizować lekcje, czasami pozwalają nam nagrać cos w trakcie ich trwania. Jesteśmy tez otwarci na wszelkie propozycje i pytania. Dlatego właśnie panowie z ekipy Gorka.tv przygotowali Q&A aby każdy mógł zapytać o to, o co chce. Swoje pomysły można wrzucać do specjalnego pudelka/skrzynki w sklepiku szkolnym ????

A może planujecie współpracę z lokalnymi mediami?
Ania: Niestety nie wiem, czy mogę wypowiadać się na ten temat.

W porządku. A może teraz na wesoło - pamiętacie jakieś zabawne historie zza kulis?
Ania: Trudno mi sobie coś konkretnego przypomnieć, ale zawsze przy kręceniu jest kupa śmiechu.

Czy możecie zdradzić jakieś plany na najbliższą przyszłość?
Zuza: Plany... Ciężko jest coś zaplanować, ale na pewno razem z Anią chcemy spróbować stworzyć coś innego niż tylko filmy.
Ania: Mamy zazwyczaj zaplanowane materiały na najbliższy miesiąc. Niestety jedyne co mogę powiedzieć to to że będą z pewnością interesujące.

Miło to słyszeć! To teraz może powiedzcie jakie są wasze zainteresowania? Pasje?
Zuza: Piszę wiersze, ale jakoś niezbyt lubię dzielić się nimi ze światem.
Ania: U mnie z pewnością jest to montaż oraz reżyseria, ale nie tylko. Grywam sobie w tenisa oraz kolekcjonuję winyle.

 Czy te pasje pomagają wam w realizacji projektów dla Górka.tv?
Ania: O tak, czasami nawet bardzo!
Zuza: Może kiedyś moja umiejętność przyda się w Górka.tv.

Trzymamy kciuki. Powiedzcie teraz co jest waszą inspiracją? Przeczytane książki, obejrzane filmy? Może jakieś osobowości telewizyjne albo np. YouTuberzy?
Zuza: Chyba największą inspiracją dla mnie jest życie. Uczy, że warto pokazywać to co dzieje się w naszym otoczeniu, a nie w wyidealizowanym świecie mediów społecznościowych. Warto jest czerpać pomysły z prostych rzeczy, które mogą być monotonne, ale pokazane w odpowiedni sposób mogą być jedyne w swoim rodzaju.
Ania: Filmy są kopalnią wiedzy. Inspiracją może być każdy film  - nawet i ten źle wykonany, bo można przemyśleć co zrobiłoby się inaczej. Ja sama zawsze zagłębiając się w kinematografię bardziej obserwuję kadry, miejsca gdzie są robione cięcia, operacje światłem itd.

Fantastycznie! Skoro jesteśmy przy tematyce filmowej, jakie filmy poleciłybyście górkowiczom?
Ania: Myślę, że warty obejrzenia jest „Leon Zawodowiec” w reżyserii Luca Bessona.
Zuza: Film, który zdecydowanie mogę polecić to "Cyrk Motyli". Swoją prostotą i przekazem skradł moje serce

„Leona Zawodowca” same możemy polecić! ;) Mamy już ostatnie pytanie na dzisiaj. Zuza, można Cię często dojrzeć na akademiach szkolnych, konkursach recytatorskich, itp. Jesteś więc dość pewną siebie osobą. Co poradziłabyś osobom mniej śmiałym, które chciałyby się otworzyć?
Zuza: Czy jestem pewna siebie to kwestia sporna. Ale mogę śmiało stwierdzić, że przede wszystkim trzeba walczyć. Szczególnie ze swoimi lękami, bo to one odbierają nam pewność siebie. Warto też otaczać się ludźmi, którzy wnoszą do naszego życia cos wartościowego i na których zawsze możemy liczyć. Takimi, dla których nie jest ważne ile mamy pieniędzy, jak się ubieramy, ale to jacy jesteśmy na co dzień w relacjach międzyludzkich. Powinniśmy sobie powiedzieć, że jesteśmy silni i że możemy wszystko. Nie musimy przejmować się otoczeniem, bo każdy z nas jest wyjątkowy i niepowtarzalny, dlatego nie warto zamykać się w sobie, tylko otworzyć się na świat i na to, co nam oferuje.

Piękne słowa. Dziękujemy za poświęcony czas i mamy nadzieję zobaczyć Was już wkrótce na ekranie!